وکتور چیست؟
شناسه پست: 3350
بازدید: 278

وکتور یا «وکتور گرافیک» (Vector Graphics) که آن‌را با نام گرافیک برداری نیز می‌شناسند، به تصاویر گرافیکی کامپیوتری می‌گویند که بر اساس نقطه در صفحه تعریف می‌شوند و از طریق اتصال خط‌ها و منحنی‌ها به یکدیگر، شکل‌های مختلفی را ایجاد می‌کنند. وکتور به افراد خلاق امکان خلق آثار با کیفیت هنری را می‌دهد که این آثار را می‌توان در هر مقیاسی بزرگ یا کوچک کرد.
کاربرد وکتور
از وکتور  جهت طراحی لوگو و برند، طراحی پوستر، طراحی تبلیغاتی طراحی کاراکتر ؛ طراحی اینفوگرافی ؛ و نقاشی کامپیوتری و … استفاده می‌شود.
چگونه وکتور طراحی کنیم

گرافیک برداری از روابط ریاضی برای طراحی استفاده می‌کند. این روابط ریاضی به نقاطی تبدیل می‌شوند و این نقاط به کمک خط‌ها و منحنی‌ها به یکدیگر متصل خواهند شد که در برخی موارد «مسیر برداری» (Vector Path) نام دارند. در اثر این اتفاق، تصاویر وکتوری را بدون از دست دادن کیفیت، می‌توان با حفظ حجم کم،‌ به مقیاس‌های بسیار بزرگ تبدیل کرد. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که با افزایش مقیاس تصویر، کیفیت آن کاهش پیدا نمی‌کند. فرمت‌های معمول در فایل‌های برداری (شامل وکتور) در زیر آورده شده‌اند:

.svg,.cgm,.odg,.eps,.xml

نرم افزار های طراحی وکتور:

Adobe Illustrator


Corel draw

کورل دارو
YouiDraw

YouiDraw
Gravit Designer

Gravit Designerبا نصب این نرم افزار ها می توانید طراحی های کامپیوتری حرفه ای انجام بدهید

سایت های هستند که وکتور های طراحی شده برای دانلود قرار دادند که مبتوانید طرح موردنظر خودتان رو از این سایت ها تهیه کنید کافی کلمه وکتور vector را جستجو کنید

از سایت دنیای فریم ها می توانید وکتور با موضوعات مختلف دانلود کنید

نویسنده

دنیای فریم ها
مدیر سایت استدیو دنیای فریم ها - فیلم بردار - عکاس - تدوینگر- انیماتور - طراح